Parafia pw. św. Stanisława BM i św. Jadwigi Śąskiej w Osobnicy

Z życia Gminnego Dziennego Domu Pomocy w Osobnicy...:

loga

Sierpień 2018

AKTUALNOŚCI GMINNEGO DZIENNEGO DOMU POMOCY
W OSOBNICY



„Z ludźmi małymi robi się małe rzeczy,
z wielkimi - małe stają się wielkie”

Johann Wolfgang Goethe

Jesteśmy tylko ludźmi. Czy potrafimy myśleć pozytywnie o sąsiedzie, koleżance z naprzeciwka, pani która głośno mówi? Nie wiem. Obserwuję ludzi, ich zachowanie i widzę, że niektórym z nas wydaje się, że są lepsi od innych, że mają więcej praw, że im więcej wolno. Z mowy ciała można więcej odczytać niż wywnioskować z wypowiedzianych słów. Mowa ciała, inaczej komunikacja niewerbalna jest mimowolna, dlatego nasze gesty, mimika twarzy i inne, są prawdziwe, szczere aż do bólu. Grymasy zniecierpliwienia, odwracanie się od mówiącego, kiwanie głową z politowaniem są nieodzowną częścią codziennej rzeczywistości. A byłoby tak miło, gdyby każdy z pokorą wysłuchał drugiego człowieka, nawet kiedy opowiada kolejny raz tę samą historię...

Nasz Dom funkcjonuje dla tych, którzy w wirze różnorakich wydarzeń, przy obecności swoich najbliższych czują się samotni, przez swoją ograniczoną sprawność, nie nadążanie za nowoczesnością, elektroniką i informatyką, mediami, a także ze swoimi poglądami, które są jak skała nie do ruszenia, nie do podważenia. Okazujemy im wszystkim zainteresowanie, empatię, otaczamy opieką, troszczymy się o nich. Szanujemy wszystkich bez względu na ich zachowanie, poglądy, status majątkowy, bo są częścią nas, naszego społeczeństwa, naszego dziedzictwa społecznego, podkarpackiego. Wiemy, że nasz Dom jest dla nich wsparciem, bo jak inaczej odczytać tę oto historię: „ Po dwóch dniach nieobecności z powodu pogorszenia się stanu zdrowia, przychodzi jedna z pań, którą pytam - już się czuje pani lepiej? Odpowiada – nie, ale z wami czuję się bezpieczniej”. To poczucie bezpieczeństwa, pewności, że każda z osób może liczyć na pomoc i wsparcie, jest wielką wartością dla seniorów.

Każdy z uczestników wnosi swój wkład w atmosferę Domu, ale także w jego codzienne funkcjonowanie. Wspaniale jest gdy Panie Marysie przynoszą jabłka i brzoskwinie, z których pracownicy gotują smaczny owocowy kompot. Pani Alicja i Marysia wchodzą rano, wnosząc świeże kwiaty ze swoich ogródków i już dzień jest piękniejszy. Dlatego też nie mieliśmy problemów z przygotowaniem wieńca żniwnego, bo sierpień to miesiąc, kiedy każda wioska przygotowuje wieniec z kwiatów, zbóż i innych naturalnych owoców ziemi, który zostaje poświęcony podczas Mszy świętej w dniu Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny 15 sierpnia. Pozostawiony w kościele symbolizuje podziękowanie rolników za zebrane plony w danym roku.

Nasi podopieczni także pomagali w ramach terapii zajęciowej wykonać wieniec. Jest to kielich z hostią, nad którą unoszą się dwa gołębie symbolizujące Ducha Świętego, nawiązujące do hasła Roku Kościelnego. Kielich pokryty jest kaszą kukurydzianą, ozdobiony kłosami zbóż, białym grochem i płatkami kwiatów. Podstawa udekorowana została jarzębiną, jabłkami i kwiatami.

Z dumą w dniu 15 sierpnia, delegacja naszego Domu, składająca się z sześciu osób uczestniczyła we Mszy świętej. Dar ołtarza w postaci chleba i wina przekazali: Pan Stanisław Lazar – najstarszy uczestnik w naszym Domu i Pani Janina Pyznar. Wieniec niosły Panie Maria Marszałek i Maria Paluch oraz Panowie Jan Janik i Stanisław Kwilosz.

Te same osoby z naszego Domu uczestniczyły w dniu 19 sierpnia w Warzycach, w dożynkach gminnych, zorganizowanych przez Urząd Gminy w Jasło. Od Pana Wójta Stanisława Pankiewicza otrzymalismy pisemne podziękowanie oraz prezent - termos na kawę.

Osobnicę tego roku reprezentowały dwa wieńce i dwie organizacje - Koło Gospodyń Wiejskich i Gminny Dzienny Dom Pomocy.

Jak co miesiąc odbyła się u nas impreza okolicznościowa czyli imieniny, a świętowały cztery panie Marysie i my razem z nimi. Piękne życzenia, orkiestra, tradycyjne sto lat, znakomite ciasta tortowe, kawa, owoce i wspaniała, radosna zabawa dająca poczucie przynależności do grupy. Jeżeli dodamy do tego jeszcze obecność dzieci, wnuków i prawnuków naszych pań, to możemy powiedzieć, że w naszym Domu odbywają się spotkania wielopokoleniowe.

Zachęcamy wszystkich do aktywności fizycznej, do marszu z kijkami nordic walking ale także do spokojnych spacerów wokół Domu, kościoła i Parku Fatimskiego, gdzie w cieniu rozłożystych lip można odpocząć, zadumać się, przemyśleć wiele spraw i otrzymać wsparcie od Najwyższego.

Sierpień to także miesiąc, w którym nastąpiły zmiany na stanowiskach duszpasterskich. Pomysłodawca i założyciel Gminnego Dziennego Domu w Osobnicy, Ks. Proboszcz Czesław Szewczyk przechodzi na emeryturę, ale zostaje z nami i mamy nadzieję, że będzie nas wspierał, opiekował się Domem jego uczestnikami i pracownikami.

Na łamach Gazety Parafialnej my pracownicy wspólnie z uczestnikami, pragniemy Szanownemu Ks. Czesławowi złożyć najlepsze życzenia i podziękowania za pełnioną posługę wobec nas i naszych podopiecznych. Dzięki Księdza zaangażowaniu i pracy – nasz Dom powstał, jest i rozwija się nadal. Dzięki dobremu słowu, odpowiedniemu podejściu i otwartemu sercu – zyskuje coraz więcej chętnych, którzy chcą być razem z nami. To Ksiądz sprawia, że Dom nie oznacza zimnych murów pięknej budowli, lecz jest przepełniony miłością i życzliwością do człowieka.

Jednocześnie pragniemy powitać nowego proboszcza, Ks. Krzysztofa Szopy, któremu życzymy błogosławieństwa Bożego, mocy Ducha Świętego, opieki Matki Bożej, a także na każdy dzień siły, zdrowia, ludzkiej życzliwości i solidarnego wsparcia we wszystkich wysiłkach i działaniach dla dobra wspólnoty parafialnej i naszego Domu- szczęść Boże!

Lucyna Michnal



8 marca 2018 r.
DZIEŃ KOBIET
W GMINNYM DZIENNYM DOMU POMOCY
W OSOBNICY

Ach co to był za dzień - były życzenia, kwiaty - róże, tulipany, żonkile, czekolady, czekoladki, ciasto, kawa...

Panowie pamiętali o Paniach, a panie nie zapomniały o Panach, bo 10 marca w sobotę przypadał Dzień Mężczyzn.

Piosenka pt. „Być kobietą” była wprowadzeniem do występów uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 1 w Osobnicy, którzy odwiedzili seniorów tego dnia. Przedstawienie, w którym dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze, a także zatańczyły nowoczesny taniec rozjaśniły twarze i napełniły radością serca naszych seniorów, a życzenia i prezenciki wykonane przez dzieci były najmilszym upominkiem tego dnia.

Uczestnicy i pracownicy Gminnego Dziennego Domu Pomocy w Osobnicy, składają serdeczne podziękowania dla Nauczycieli, Uczniów i Dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr1.

Opracowała: L. Michnal

Dom - słowo które zawsze wzbudza ciepłe uczucia.

W dniu 1 lutego br. zaczął funkcjonować Gminny Dzienny Dom Pomocy w Osobnicy. Pierwsi uczestnicy projektu pt. „Zapewnienie funkcjonowania Gminnego Dziennego Domu Pomocy w Osobnicy w latach18-2020” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej rozpoczęli pobyt w placówce od Eucharystii, podczas której dziękowaliśmy Bożej Opatrzności za tenR dla mieszkańców Osobnicy iłej gminy Jasło.

Modliliśmy się,convertUTF82Char: error1 AB!y w tym DOMU, wszyscy czuli się jak w swoim. Wszyscy bowiem w Chrystusie jesteśmy dziećmi Bożymi, jesteśmy jedną rodziną kierującą się prawem miłości.

Skład osób pełniących usługę opiekuńczą:
Pani Lucyna Michnal          - Opiekun pełniący funkcję kierownika,
Pani Justyna Bigos             - Opiekun,
Pani Małgorzata Ochałek   - Opiekun,
Pani Anna Głowaty             - Osoba troszcząca się o czystość,
Pan Kamil Róż                    - Pracownik gospodarczy.

W drodze przetargu wyłoniono dostawcęteringu, którym będzie Firma Usługowa „BARBARA” -convertUTF82Char: error1 BA!rbara Tuchowska z Przysiek, oraz realizatora usługi transportowej tj. Firmę Handlową „TREBOR”- Robert Szurek z Osobnicy.

Placówka przeznaczona jest dla mieszkańców gminy Jasło, u których ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność zdiagnozowano niesamodzielność i potrzebę objęcia szczególną opieką.

W ramach funkcjonowania placówki zostanie zapewniony:
- transport z/do miejsca zamieszkania,
- wyżywienie,
- codzienny 8-godzinny pobyt,
- zagospodarowanie czasu wolnego m.in. poprzez działalnośćukacyjną, ruchową, terapeutyczną,
- wspólne obchodzenie świąt i wydarzeń okolicznościowych,
- wyjazdy do kina i Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rzeszowie,
- dostęp do prasy i książek.

Patrząc na ten DOM,r Bożej Opatrzności, przychodzą na myśl słowa Psalmu: Pan rządzi ludem sprawiedliwie i pokornymi ze słusznością....

ks. Cz.Sz.

 

Projekt pt. „Zapewnienie funkcjonowania Gminnego Dziennego Domu Pomocy w Osobnicy w latach18-2020” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego” w ramach działania 8.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata14-2020.